Dokumentarni film u Fondaciji Danilo Kiš

Dana 28. rujna učenici 8.h razreda OŠ „Matko Vuković“ iz Subotice posjetili su Fondaciju Danilo Kiš sa svojom profesoricom hrvatskoga jezika Ivanom Matić. Upoznali su se ulogom Fondacije Danilo Kiš u urbanom i kulturnom životu grada Subotice, a prostorijama „Skladišta“ održan je sat medijske kulture. Učenici su imali priliku pogledati dokumentarni film mlade redateljice Tee Lukač „Najvažniji dečko na svetu“.

Središnja osoba ovoga zanimljivoga dokumentarca je Boris Mitrović, najveći obožavatelj Justina Biebera na Balkanu. Po uzoru na svojega idola, naoružan menadžerom, Lamborghinijem i bazom „fanova“ na Facebooku i sam pokušava ostvariti svoje snove u showbusinessu. Dok jedini sanjaju o danu kada će upoznati svojega idola, drugi sanjaju o danu kada će postati nečiji idoli, a film istražuje u kolikom su raskoraku njihovi snovi o uspjehu s njihovom svakodnevicom.

Film istražuje kako mladi ljudi reagiraju na poruke koje im šalju njihovi idoli, i kroz taj proces postavlja pitanja što za mlade znači uspjeh u 21. stoljeću, kako to utječe na viziju budućnosti koju imaju za sebe, zašto su odabrali baš Justina Biebera da oblikuje njihove živote i zašto tako strasno vjeruju u njegovu priču. Cilj filma bio je istinito prikazivanje mladih ljudi koji su obožavatelji Justina Biebera samoprozvanih „belibera“. Na film su učenici reagirali snažno i različito, a rasprava o pogledanome filmu tek slijedi.