ПУТОВАЊЕ У ДАЛЕКУ ПРОШЛОСТ – ПЕЋИНСКИ ЦРТЕЖ

На часовима ликовне културе, у оквиру наставне јединице “врсте цртежа”, ученици сва четири одељења 5. разреда реализовали су са својом наставницом Драганом једно креативно путовање у далеку прошлост, у праисторију. Након пројекције праисторијског пећинског сликарства, ученици су по групама цртали животињске мотиве које је по зидовима својих пећина некада давно цртао и сам праисторијски човек. Упознали су се тако и са неким изумрлим животињским врстама попут мамута и пећинских медведа, као и са разним врстама оружја које су пећински људи користили за лов. Ученици су се трудили да цртају по узору на пећински цртеж, тј. да своје животиње боје искључиво земљаним бојама (окер, рђа и тамно браон), са изразитом црном контуром, као што је то радио и праисторијски уметник. Да би добили поздину налик на неравне и грубе зидове пећина, ученици су изгужвали пак папире, а затим на њих лепили нацртане животиње. Последња фаза рада обухватила је цртање самих пећинских људи са копљима и другим оружјима, као и цртање отисака руку на пак папирима, опет по узору на неке откривене пећинске цртеже за које се претпоставља да су настали из тежње праисторијског човека да остави траг о свом постојању. Ученици су са великим интересовањем, љубављу и ентузијазмом реализовали овај пројекат, о чему сведоче и њихови групни радови, као и фотографије које објављујемо. У плану је, након израде неолитских фигурина у глини, реализација једног угледног часа са ученицима 5. разреда на тему “ПРАИСТОРИЈСКА УМЕТНОСТ”. Уживајте у фотографијама!
                                                          Наставница Драгана Албијанић