Projekat “Korijeni”

Učenici Osnovne škole „Matko Vuković” Subotica imali su priliku sudjelovati na video projektu Korijeni zajedno s drugim učenicima u dijaspori koji slušaju nastavu na hrvatskom jeziku. Središnji državni ured za Hrvate izvan Hrvatske organizirao je zato Ljetnu školu hrvatskog identiteta u Vukovaru ne bi li se neki učenici i osobno upoznali. Petanestero učenika sudjelovalo je u sedmodnevnom programu u Vukovaru, zajedno s učenicima iz Prve osnovne škole Široki Brijeg, Druge osnovne škole Široki Brijeg, Hrvatske nastave u Austriji iz Borte i Hrvatske nastave u Ljubljani. Program je obuhvaćao radionice, i to: folklor, tamburu, foto-video radionicu, kreativno pisanje, dramsku radionicu. Svaki dan učenici su učili nešto novo, zajedno s domaćinima iz Osnovne škole Dragutina Tadijanovića iz Vukovara. Pretposljednji dan organizirana je priredba na kojoj su učenici svih radionica imali priliku pokazati publici što su naučili tijekom šest dana. Osim učenja novih vještina, učenici su išli u turistički i povijesni obilazak grada Vukovara i okolice. Najprije je naše učenike sproveo kroz Memorijalni centar Domovinskog rata, gdje su i spavali, vojnik koji im je pokazao tenkove i drugo naoružanje te im objasnio važnost svakog od primjeraka. Kustosica muzeja objasnila je učenicima u Muzeju vučedolske kulture zašto Sparta i Mesopotamija nisu jedine stare civilizacije kojima se trebamo baviti. Jedan od nagrađenih muzeja za svoju idejnu strukturu i raspored eksponata osobito je dojmio učenike. Osim Vukovara, učenici su obišli i Ilok, njegovo srednjovjekovno središte, crkvu, vinske podrume i ladanjsko mjesto Principovac. Vodičkinja je uvjerila učenike u to je Ilok grad izuzetno bogate povijesti. Jedan dan posvećen je i ne tako davnoj povijesti Vukovara i okolice koje je zadesio Domovinski rat. Učenici su saznali što se dogodilo na Ovčari, posjetili su Memorijalno groblje hrvatskih branitelja i položili vijenac i svijeće, posjetili su muzej bolnice u kojem su na pomalo potresan način mogli vidjeti strahote koje je Vukovar pretrpio. Budući da se Vukovar ponosi svojom tvornicom Borovo, obišli su njihovu tvornicu, a zadržali su se i u prodavnici gdje su mogli sebi izabrati jedan par starstasica. Osim turističkih obilazaka, učenici su se jedan dan družili s ambasadoricom projekta Indirom Levak, s kojoj su čak pjevali i svirali. Jedna večer bila je posvećena odlasku u kino, gdje su učenici gledali film Nevjerojatan život psa Enza koji nije nikoga u kino dvorani ostavio ravnodušnim. Gotovo svaki dan učenici su imali neku sportsku aktivnost, poput nogometa, rukometa i plivanja. Ono što će im najdulje ostati u sjećanju i srcima jesu nova poznanstva, prijateljstva, smijeh, igra i druženja. Dakle, učenici su se vratili prepuni dojmova u nadi da će im se opet u budućnosti pružiti prilika da budu dio ovakvog programa.